Club Saturday Workouts


6/1/19 – All Courses Day

      1  Jorn  Jensen      17:29 VV
      2  Aaron  Lee        21:07 VV
      3  Robert  Navarrete 21:22 VV
      4  Brian  Conroy     21:48 VV
      5  Mike  Bordoni     21:52 Farw
      6  Hank  Lawson      22:43 VV
      7  Jeff  Rohrer      22:44 VV
      8  Bob  Pickens      22:45 VV
      9  Todd  Hayes       23:11 VV
     10  Mark  Goldman     23:44 VV
     11  Dave  Norlander   28:58 Dou
     12  Gary  Waggoner    29:52 FH
     13  Scott  Bang       30:16 Tri
     14  Norry  McAllister 31:45 Tri
     15  Neil  Gelblum     31:57 Dou
     16  Joseph  Aubuchon  32:18 Tri
     17  Jonathan  Slater  32:24 Tri
     18  Dino  Delyani     32:24 Tri
     19  Heather  Rohrer   34:52 Tri
     20  Kat  Powell       36:26 Farw
     21  George  Lo        39:34 Tri
     22  Geoff  Bradley    39:59 FH
     23  Ken  Camet        44:01 SS
     23  Jim  Bordoni      48:44 Tri*
     24  Don  Packwood     54:28 FH
     25  Willie  Liu       55:03 Tri
     26  Walt Van Zant     70:57 FH
     * Race Walking

Dick Barrett Trophy Winner – Ken Camet

It was difficult to determine who ran the best today as we ran 6 different courses.  So, we gave the weekly trophy to Ken Camet as he was the only one who ran the longest course – the Short Six course. Dave Norlander ran the 2nd best-ever 80+ time for the Douglas course, Jorn Jensen ran the 10th best-ever time for a 50+ runner on the Farwell course, and Scott Bang improved his 50+ Triangle course time by 49 seconds.  Thanks to the many helpers and general agitators at the finish line – Danny Moon, Mike Krey, Chris Blue, and Carl Petersen.


5/25/19 – 8 x 0.66M Tennis Court Loop Relay

   Pl  Team                 Start
    1  Parsons/H.Rohrer     2:30    7:00-11:25-16:04-20:24-25:04-29:25-34:04-38:24
    2  Liu/Bang             7:30         11:28-17:08-20:56-26:34-30:19-36-17-39:56
    3  Graham/Bradley       3:00    8:17-12:49-17:56-22:19-27:22-31:42-36:39-40:49
    4  Norlander/Aubuchon   -0-     6:29-10:11-16:50-20:30-27:07-30:44-37:17-40:56
    5  Hayes/McAllister     1:00    5:47-11:00-15:45-21:00-25:54-31:09-35:54-41:13
    6  Pickens/Delyani      4:00    9:28-13:44-18:58-23:11-28:22-32:39-37:16-41:26
    7  Jackson/Ah  Sing     5:00          8:55-15:50-19:40-27:16-30:58-39:05-42:55

Dick Barrett Trophy Winner – Joseph Aubuchon & Dave Norlander

Individual Times                                                                         
   Runner               Splits                 Total   Rating     Diff 
   Parsons,Fletch       4:30-4:39-4:40-4:39  = 18:28   20:30*     -122
   Rohrer,Heather       4:25-4:20-4:21-4:20  = 17:26   18:00      - 34
   Bang,Scott           3:58-3:48-3:45-3:39  = 15:10   15:30      - 20
   Liu,Willie           5:40-5:38-5:58       = 17:16   18:00      - 44
   Waggoner,Gary        3:58-3:48-3:50-3:48  = 15:31   15:30      -  1
   Graham,Scott         5:17-5:07-5:03-4:57  = 20:24   20:30      -  6
   Bradley,Geoff        4:32-4:23-4:20-4:10  = 17:25   17:30      -  5
   Aubuchon,Joseph      3:42-3:40-3:37-3:39  = 14:38   15:00      - 22
   Norlander,Dave       6:29-6:39-6:37-6:33  = 26:18   26:00      + 18
   Hayes,Todd           4:47-4:45-4:54-4:45  = 19:11   19:00      + 11
   McAllister,Norry     5:13-5:15-5:15-5:19  = 21:00   21:02*     +  2
   Pickens,Slim         5:28-5:14-5:11-4:37  = 20:30   20:00      + 30
   Delyani,Dino         4:16-4:13-4:17-4:10  = 16:56   17:00      -  4
   Jackson,Alvin        6:55-7:36-8:07       = 22:38   21:00      + 98
   Ah  Sing,Sheldon     3:55-3:50-3:42-3:50  = 15:17   15:00      + 17

* = self rated

The first two teams slaughtered the field and the next four teams were reasonably close together. Joseph led us this morning with his fastest-ever time for this relay – 14:38.  50+ runner Scott Bang had the the 2nd best time at 15:10 and the injured Sheldon had the 3rdbest time at 15:17.  All teams were rated to finish in 41:00.Thanks to Chris Blue, Danny Moon, Becki Kriege, and Bill Dodson for helping and/or cheering at the finish line.


5/18/19- Short Six – 5.74M

   1 Gary  Waggoner      37:51 
   2 Norry  McAllister   38:37
   3 Dino  Delyani       40:10
   4 Bob  Kemp           41:40 PR
   5 Heather  Rohrer     41:40 
   6 Missy  Sudan        42:30
   7 Robert  Navarrette  42:51
   8 Fletch  Parsons     47:00
   9 Rob  Jacobson       57:40
  10 Kat  Powell         57:41
  11 Nagesh  Saldi       59:44
  11 Neeraja  Nambula    59:44 PR
  13 Willie  Liu         59:47
  14 Jim  Bordoni        59:50 
  15 Rich  Hahn          63:40
  16 Dave  Norlander     64:25
  17 Don  Packwood       68:49
  18 Bob  Lord           73:21
  19 Walt  Van Zant      89:06

Dick Barrett Trophy Winner – Jim Bordoni

Gary won by a little over 200 meters while recording the 12th best-ever time by a 60+ runner out of 79 60+ runners who have run this course.  Bob Kemp broke his all-time PR by 2 seconds. Missy missed her 45+ PR by one second.  Fletch missed his PR by 8 seconds.  Neeraja PRd by 7 minutes. Jim Bordoni broke his own course race walking PR by 4 minutes.  Dave Norlander recorded the 2nd best-ever 80+ time for this course, 13 minutes behind Bill Dodson’s record.  Thanks to Willie Liu and Jim Bordoni, who, after running and walking the course, helped at the finish line.


5/11/19 – Farwell – 3.54M

   1  Jorn  Jensen        20:41.5
   2  Joseph  Aubuchon    21:31.3
   3  Gary  Waggoner      22:05.0
   4  Scott  Bang         22:22.0
   5  Roberto  Palos      23:04.3
   6  Dwayne  Spencer     23:04.8
   7  Norry  McAllister   23:33.9
   8  Kristina  Park      24:17.0
   9  Geoff  Bradley      24:47.5
   10 Missy  Sudan        24:59.3
   11 Ken  Camet          25:00.5
   12 Heather  Rohrer     25:07.5
   13 Robert  Navarrete   25:20.4
   14 George  Lo          25:50.1
   15 Brian  Conroy       26:33.3
   16 Mark  Goldman       27:34.3
   17 Catherine  Frye     29:43.3
   18 Jeff  Rohrer        29:50.8
   19 Scott  Graham       31:02.5
   20 Willie  Liu         34:31.x* PR
   21 Rich  Hahn          37:38.x*
   22 Dave  Norlander     37:48.x*
   23 Don  Packwood       40:07.x*
   24 Walt  Van Zant      53.25.7*

   *  Self-timed

Dick Barrett Trophy Winner -- Jorn Jensen

Writeup by Mike Krey
On a wonderful Mother's Day Eve morning for running, a so-so turnout came up with ... not too many especially outstanding performances, truth be told. That is not only the opinion of your humble correspondent, but also of the runners, who were quiet when asked if anyone had turned in anything of special merit. Still, plenty of good performances, mind you, if nothing too noteworthy. Norry came in just 30 seconds over his 60+ PR. Jorn, who in late March celebrated a milestone birthday, won today's race handily while also running the 10th fastest-ever Men's 50+ time on this course, missing No. 9 by a single second. He was well rewarded for this effort with our weekly trophy. Kristina led the ladies. Roberto joined us for a rare Saturday appearance, and it was nice to see Catherine and Jeff R. out there as well. Aaron Lee also jogged the course, keeping Scott G. company. Your finish line crew consisted of Jeff Justice (who is just recovering from a pair of bad hips) and Mike Krey (who is failing to recover from personal tendinitis).


5/4/19 – 16 x 400M Relay

1   Ah Sing/Liu             -0-  1:14- 3:07- 4:24- 6:14- 7:31- 9:23-10:41-12:32                                 
13:49-15:43-16:59-18:58-20:10-22:08-23:20-25:22
2   Navarrete/H.Rohrer      1:00 2:31- 4:00- 5:34- 7:05- 8:38-10:09-11:41-13:12 
14:42-16:15-17:46-19:20-20:52-22:25-23-55-25:23
3   Waggoner/Goldman        1:00 2:23- 4:09- 5:31- 7:18- 8:39-10:26-11:49-13:35 14:57-16:40-18:01-19:46-21:06-22:49-24:10-25:49
4   Pickens/Huang           1:00 2:36- 4:08- 5:49- 7:20- 8:59-10:28-12:09-13:39                                 15:18-16:47-19:35-20:03-21:36-23:03-24:42-26:03
5   Aubuchon/Yadav/Alana    1:45 3:01- 4:46- 6:05- 8:00- 9:19-11:16-12:35-14:30 15:48-17:30-18:47-20:36-21:53-23:51-25:01-26:42 Individual Splits Name                Splits                                     Total Rating Diff Ah Sing,Sheldon     1:14-1:17-1:17-1:18-1:17-1:16-1:12-1:12  = 10:03 10:00  +  3 Aubuchon,Joseph     1:16-1:19-1:19-1:19-1:18-1:17-1:17-1:10  = 10:15 10:00  + 15 Goldman,Mark        1:46-1:47-1:47-1:46-1:43-1:45-1:43-1:39  = 13:56 14:30  - 34 Huang,John          1:32-1:31-1:29-1:30-1:29-1:28-1:27-1:21  = 11:47 12:00* - 13 Liu,Wiley           1:53-1:50-1:52-1:51-1:54-1:59-1:58-2:02  = 15:19 16:15  - 56 Navarrete,Robert    1:31-1:34-1:33-1:32-1:30-1:31-1:32-1:30  = 12:13 12:00  + 13 Pickens,Bob         1:36-1:41-1:39-1:41-1:39-1:48-1:33-1:39  = 13:16 13:15  +  1 Rohrer,Heather      1:29-1:31-1:31-1:31-1:33-1:34-1:33-1:28  = 12:10 13:15* - 65 Rossip,Alana                            1:42-          1:41  =  3:23 Waggoner,Gary       1:23-1:22-1:21-1:23-1:22-1:21-1:20-1:21  = 10:53 10:45  +  8 Yadav,Anjali        1:45-1:55-1:57-1:55-     1:49-1:58       = 11:19 14:30  + 12 * = self rated

Dick Barrett Trophy Winner – Wiley Liu

This is the second week in a row that we ran this relay and we had closer team finishes.  All teams were rated to finish in 26:15. Heather started her last run about 100 meters behind Wiley and closed to only a few meters behind him at the finish.  Ah Sing led all of the runners with a 75+ average.  Thanks to Norry McAllister, Mike Krey, Radha Nambula, and Danny Moon for helping at the finish line.


4/27/19 – 16 x 400M Relay

   1   Ah  Sing/Pickens        -0-  1:10-  2:56- 4:10- 5:59- 7:13- 8:58-10:17-11:59
                                    13:17-14:56-16:15-17:49-19:05-20:38-21:54-23:29
2   Sudan/Lee               1:30 3:04- 4:35- 6:05- 7:35- 9:09-10:41-12:13-13:42                                  15:14-16:43-18:14-19:43-21:15-22:46-24:14-25:39
3   Nambula/Park            1:45 3:30- 4:51- 6:40- 8:05- 9:56-11:20-13:12-14:36                                  16:24-17:48-19:32-20:56-22:44-24:07-25:39-26:58

4   Angelie-Ping/Waggoner   2:45 4:32- 5:53- 7:56- 9:19-11:09-12:32-14:42-16:04                                  17:55-19:16-21:25-22:44-24:32-25:53-27:24-28:43
Individual  Splits
   Ah Sing,Sheldon     1:10-1:14-1:14-1:19-1:18-1:19-1:16-1:16  =  10:06
   Pickens,Bob         1:46-1:49-1:45-1:42-1:39-1:34-1:33-1:35  =  13:23
   Sudan,Missy         1:34-1:30-1:34-1:32-1:32-1:31-1:32-1:28  =  12:13
   Lee,Aaron           1:31-1:30-1:32-1:29-1:29-1:29-1:31-1:25  =  11:56
   Nambula,Radha       1:45-1:49-1:51-1:52-1:48-1:44-1:48-1:32  =  14:09
   Park,Kristina       1:21-1:25-1:24-1:24-1:24-1:24-1:23-1:19  =  11:04
   Angelie             1:47-     1:50-     1:51-     1:48       =   7:16
   Liu,Ping                 2:03-     2:10-     2:09-           =   6:22
   Lo,George                                              1:31  =   1:31
   Waggoner,Gary       1:21-1:23-1:23-1:22-1:21-1:19-1:21-1:19  =  10:49

Bad handicapping this morning as none of the teams finished close to each other.  We’ll give this relay a chance again next week.  Ah Sing led the guys this week with a 75+ average and Kristina led the ladies with an 83 average.  I think that our finish line crew included Carl Petersen, Wiley Liu, and Danny Moon


4/20/19 – Step Up & Step Down Relay

   Pl Team                      Start 400   800   1200   1600   1600   1200   800    400  
   1   Navarrete/Aubuchon       3:00  4:33- 7:28- 12:44- 18:25- 25:18- 29:31- 32:44- 33:54
   2   R.Nambula/Jensen         1:15  2:54- 5:35- 11:30- 16:57- 25:15- 29:23- 32:57- 34:08
   3   Lawson-Lo/McAllister     3:00  4:45- 7:49- 12:22- 18:14- 25:23- 29:45- 32:58- 34:16
   4   Liu/Ah  Sing              -0-  1:47- 4:29- 10:49- 16:26- 25:03- 29:16- 33:19- 34:27
   5   Goldman/Waggoner         2:00  3:53- 6:49- 12:22- 18:14- 25:29- 29:46- 33:23- 34:43
   6   Norlander/Delyani        3:30  6:05- 9:17- 14:54- 21:16- 23:57- 28:38- 33:57- 35:16
   7   Sudan/Park               3:45  5:16- 8:15- 13:17- 19:40- 26:18- 30:52- 34:02- 35:22
   8   Conroy/Kemp              3:30  5:01- 8:13- 13:18- 19:59- 26:37- 31:24- 34:45- 36:12
   9   Camet/Lee                5:00  6:16- 9:51- 14:54- 21:36- 28:20- 33:16- 36:24- 38:00

Dick Barrett Trophy Winner – Norry McAllister

Individual  Splits
   Runner              400  800  1200 1600     Total    Rating   Dif
   Ah Sing,Sheldon     1:08-2:42-4:13-5:37  =  13:40    14:30   - 50
   Aubuchon,Joseph     1:10-2:55-4:13-5:41  =  13:59    14:30   - 91
   Camet,Ken           1:16-3:08-5:03-6:44  =  16:11    16:30   - 19
   Conroy,Brian        1:31-3:21-5:05-6:38  =  16:35    17:15   - 40
   Delyani,Dino        1:19-3:12-4:41-6:22  =  15:34    16:00   - 26
   Lo,George                3:13-7:09       =  10:22
   Goldman,Mark        1:53-3:37-5:33-7:15  =  18:18    20:30   -132
   Jensen,Jorn         1:11-2:41-4:08-5:27  =  13:27    13:45*  - 18
   Kemp,Bob            1:27-3:12-4:47-6:41  =  16:07    16:45   - 38
   Lawson,Hank         1:45-4:33
   Lee,Aaron           1:36-3:35-4:56-6:42  =  16:49    16:00   + 49
   Liu,Wiley           1:47-4:03-6:20-8:37  =  20:47    23:00   -133
   McAllister,Norry    1:18-3:04-4:22-5:52  =  14:36    15:30   - 54
   Nambula,Radha       1:39-3:34-5:55-9:18  =  20:26    22:30   -124
   Navarrete,Robert    1:33-3:13-5:16-6:53  =  16:55    20:00*  -185
   Norlander,Dave      2:35-5:19-5:37-2:41  =  16:12**  18:00   -108
   Park,Kristina       1:20-2:59-4:34-6:23  =  15:16    16:15   - 59
   Sudan,Missy         1:31-3:10-5:02-6:38  =  16:21    17:30   - 69
   Waggoner,Gary       1:20-2:56-4:17-5:52  =  14:25    15:00   - 35

* Selp-rated
** Dave, as per pre-race instructions to him, ran 400 meters rather than 1600 meters
Close win by the Aubuchon team over the Jensen and McAllister teams. All teams were rated to finish in 37:30.  As can be seen, almost all of the teams significantly bettered that time.  George Lo substituted for Hank Lawson part way through Hank’s 2nd run because he strained his hamstring muscle.  Our fastest men were Jorn Jensen, Sheldon Ah Sing, and Joseph Aubuchon.  Gary Waggoner and Norry McAllister averaged under 6 minutes per mile.  Kristina and Missy were our only lady runners and ran very well.  Robert Navarrete’s great pre-race performance deserves mention.  He was rated at 17:00 but the rating was changed to 20 minutes after with tears in his eyes and while bending over in apparent severe pain he barely whispered  that he had seriously injured his back (while doing a cartwheel) and wasn’t even sure whether  he could run a lap due to the pain.  His total splits during the relay were 16:55. Thanks to Danny Moon, Carl Petersen, and Mike Kriege for helping at the finish line.

4/13/19 – Douglas – 2.75 Miles (by Danny Moon)

    1 Gary  Waggoner       16:58 
    2 Joseph  Aubuchon     17:43
    3 Geoff  Bradley       18:38
    4 John  Huang          19:14
    5 Becki  Kriege        20:08
    6 Scott  Bang          20:08
    7 George  Lo           20:18
    8 Mark  Goldman        21:10
    9 Hank  Lawson         21:15
   10 Todd  Hayes          22:08
   11 Scott  Graham        22:25
   12 Ken  Camet           24:18
   13 Radha  Nambula       25:13
   14 Willie  Liu          26:06 PR
   15 Neeraja  Nambula     27:25
   16 Brian  Conroy        27:25 paced Neeraja
   17 Rich  Hahn           27:30
   18 Sid  Shaik           30:20 
   19 Don  Packwood        31:00
   20 Alvin  Jackson       41:58 joined 200% club with Walter VanZant

Dick Barrett Trophy Winner – Willie Liu

Gary Waggoner won with a good lead on the field, while Mark Goldman was able to hold Hank Lawson off, Radha Nambula made a good showing since his work has kept him from training and Willie Liu finished very strong with an all time PR 41 seconds faster than his previous PR. Walter VanZant is very happy to have Alvin Jackson join him in the 200% club, Alvin’s all time PR was 20:50. Helpers at the finish line included Jeff Justice, Dave Norlander, Norry McAllister, and Danny Moon.


4/6/19 - ??


3/30/19 – Farwell/H -4.68M

    1 Sheldon Ah  Sing     29:39
    2 Scott  Bang          29:44
    3 Dwayne  Spencer      30:41
    4 Norry  McAllister    30:54
    5 Heather  Rohrer      32:44 PR
    6 Bob  Kemp            32:47  PR
    7 Mike  Krey           32:58
    8 John  Huang          33:18
    9 Ken  Camet           33:23
   10 Robert  Navarrete    33:47
   11 George  Lo           35:10
   12 Paul  Taylor         35:14
   13 Mark  Goldman        36:39
   14 Todd  Hayes          39:54
   15 Willie  Liu          47:19
   16 Kat  Powell          48:xx
   17 Rich Hahn            49:36
   18 Dave  Norlander      54:56
   19 Don  Packwood        57:35
   20 Alvin  Jackson       74:25

Dick Barrett Trophy Winner – Scott Bang

There were many notable accomplishments this morning. Sheldon won his first Saturday road run since early December.  Scott Bang improved his 50+ best by 5 seconds while finishing 2nd.  Heather Rohrer led the ladies while improving her PR by 44 seeconds.  Bob Kemp (age 64) broke his all-time course by 50 seeconds.  Mike Krey, 4 ½ years into the 60 + age group category, came within 9 seconds of his 60+ best.  Dave Norlander became the 6th club 80+ runner to complete this course.


3/23/19 – Triangle – 4.76 Miles

  1 Gary  Waggoner       30:27
  2 Sheldon Ah  Sing     31:32
  3 Joseph  Aubuchon     32:20
  4 Geoff  Bradley       34:01
  5 Missy Sudan          34:21
  6 Bob  Kemp            34:25
  7 Robrt  Navarrete     34:40
  8 Mark Goldman         37:50
  9 Fletcher  Parsons    38:03
 10 Todd  Hayes          38:52
 11 Dave  McIntyre       39:40
 12 Catherine  Frye      40:06
 13 Scott  Graham        40:28
 14 Kat  Powell          46:25
 15 Nagesh  Saldi        46:26
 16 Neeraja  Nambula     48:46
 17 Sid Shaik            54:25
 18 Don  Packwood        57:15
 19 Dave  Norlander      58:07
 20 Bob  Lord            58:09

Dick Barrett Trophy Winner – Gary Waggoner

Gary won  by a wide margin and received the weekly trophy. Helpers at the finish line included Danny Moon, Slim Pickens, and Madelyn Moon.


3/16/19 – Valley Vista – 3.0 Miles

    1  Gary Waggoner      18:42
    2  Mary  Kriege       18:46
    3  Scott  Bang        18:50
    4  Dwayne  Spencer    19:00 PR
    5  Joseph  Aubuchon   19:06
    6  Norry  McAllister  19:31
    7  Geoff  Bradley     20:37
    8  Heather Rohrer     20:47 PR
    9  Missy Sudan        21:35
   10  Robert  Navarrete  21:43
   11  Brian  Conroy      22:22
   12  Mike  Krey         22:24 
   13  Paul  Taylor       22:55
   14  Dave  McIntyre     24:25
   15  Todd  Hayes        24:32
   16  Mark  Goldman      24:32
   17  Matt Kriege        25:03
   18  Becki  Kriege      25:06
   19  Catherine  Frye    25:06
   20  Robert  Pickens    25:28 
   21  Scott  Graham      25:31
   22  Jim Bordoni        28:54 RW
   23  Willie Liu         29:21
   24  Nancy  Kirk        31:38
   25  Dave  Norlander    34:03
   26  Don  Packwood      35:17
   27  Alvin  Jackson     41:13

Trophy winner - Heather Rohrer

Great finish for the first five finishers as Gary Waggoner held on to finish first. Mary Kriege led the ladies finishing 2nd overall.  Heather Rohrer broke her all-time PR by 34 seconds along with Dwayne Spencer broke his all time PR by 21 seconds.  Jim Bordoni had a great race walk finish.  This was Dave Norlander’s first Valley Vista race at 80 placing him 3rd on the 80+ men.  Thanks to Radha Nambula, Chris Blue, Rich Hahn and Danny Moon for helping at the finish line.


3/9/19 – 18 x 0.33M Half Tennis Court Loop Relay

Pl Team                     Start    Splits 
1 Goldman/Kemp/McAllister   3:30    8:08-12:39-16:38-21:02-25:22-29:17-33:44-38:06-41:53
 2 Delyani/Krey/Waggoner     6:00   10:24-14:21-18:30-22:50-26:44-30:50-35:07-39:05-41:53
 3 Gelblum-Pickens-Camet     1:45 7:07-12:04-16:31-21:25-26:14-30:37-35:15-39:56-44:12    
 4 Liu/H.Rohrer/Aubuchon     4:45    9:32-14:11-18:07-22:44-27:20-31:17-35:36-40:38-44:34
 5 Norlander/Taylor/Bradley  -0-     5:42-11:13-15:36-21:04-26:21-30:32-36:05-41:32-45:46

 Dick Barrett Trophy Winner – Norry McAllister


3/2/19 – 12 x 800M Relay

   Pl Team               Start    1     2     3     4     5     6     7     8     9    10    11    12  
    1 Gelblum/Aubuchon    3:00   7:26-10:29-14:41-17:34-21:48-24:32-28:48-31:34-35:46-38:49-42:56-45:39
    2 Camet/Lee           5:30   8:53-12:14-15:35-18:58-22:18-25:40-29:03-32:24-35:47-39:14-42:38-45:51
    3 McAllister/Liu      5:30   8:43-12:52-16:06-20:15-23:26-27:54-30:59-35:33-38:43-43:17-46:26
    4 Pickens/Bradley     5:15   9:01-12:14-16:14-19:25-23:15-26:26-30:15-33:24-36:58-40:22-43:50-46:40
    5 Kemp/Navarrete      6:30   9:56-13:51-17:19-20:53-24:19-27:49-31:11-34:43-38:07-41:44-45:01-48:34
    6 Powell/Conroy       -0-    4:52- 8:16-13:03-16:30-21:12-24:37-29:20-32:49-37:47-41:21-46:06-49:31

   Individual  Splits
   Runner           Splits                             Total  Rating Discrep
   Aubuchon,Joseph  3:03-2:53-2:44-2:46-3:03-2:43  =   17:12  17:00  + 12
   Bradley,Geoff    3:13-3:11-3:11-3:09-3:24-2:50  =   18:58  18:45  + 13
   Camet,Ken        3:23-3:21-3:20-3:23-3:23-3:24  =   20:14  21:00  - 46
   Conroy,Brian     3:24-3:27-3:25-3:29-3:34-3:25  =   20:44  20:30  + 14
   Gelblum,Neil     4:26-4:12-4:14-4:16-4:12-4:07  =   25:27  26:30  - 63
   Kemp,Bob         3:26-3:28-3:26-3:22-3:24-3:17  =   20:23  20:00  + 23
   Lee,Aaron        3:21-3:23-3:22-3:21-3:27-3:13  =   20:07  20:00  +  7
   Liu,Willie           -4:09-4:09-4:28-4:34-4:34  =   21:54  23:00  - 66
   McAllister,Norry 3:13-3:14-3:11-3:05-3:10-3:09  =   19:02  18:00  + 62
   Navarrete,Robert 3:55-3:34-3:30-3:32-3:37-3:33  =   21:41  20:00  +101
   Pickens,Slim     3:46-4:00-3:50-3:49-3:34-3:28  =   22:27  22:30  -  3
   Powell,Kat       4:52-4:47-4:42-4:43-4:58-4:45  =   28:47  26:00  +167

Dick Barrett Trophy Winner – Neil Geblum

Joseph Aubuchon came from about 100 meters off the lead pace to lead his team to victory.  12 runners showed up for this miserable weather event.  We had heavy rain throughout the race.  Joseph led all of the guys with a 2:52 average per run.  Kat Powell was the sole representative for the ladies, averaging about 4:50 per run.


2/23/19 – Short Six – 5.74M

    1  Joseph Aubuchon   36:56
    2  Dwayne Spencer    38:22
    3  Sheldon Ah Sing   38:58
    4  Norry McAllister  39:30
    5  Geoff  Bradley    41:03
    6  Heather Rohrer    41:10
    7  Bob  Kemp         41:43
    8  Robert Navarrete  42:31
    9  Mike  Krey        44:52 PW
   10  Paul  Taylor      45:47
   11  Mark  Goldman     47:58
   12  Todd  Hayes       48:50
   13  Kelly  Emo        49:40
   14  Rob  Jacobson     50:49
   15  Dave McIntyre     50:55
   16  Neil  Gelblum     57:27
   17  Willie  Liu       59:04 PR
   18  Bob  Lord         68:06
   19  Dave Norlander    70:23
   20  Don  Packwood     73:24

Easy win for Joseph.  Heather led the ladies.  Willie broke his all-time PR by one minute. Bob Lord broke his 80+ PR by 8 minutes.  Bob Kemp missed his all-time PR by one second.  Kelly ran this course for the first time in 8 years.  This was Dave Norlander’s last race before turning 80.  Thanks to Willie Liu and Chris Blue for helping at the finish line. 


2/16/19 – 41st Annual WVJS Race
20th Annual Team Race - 5.55 Miles

  Pl   Runner                 Time      Estd     Finish
   1   Jorn Jensen (A)        34:16       1      1 Team A  1/ 8/10/20 = 39
   2   Joseph Aubuchon (C)    36:03       3      2 Team C  2/ 7/12/19 = 40 *
   3   Scott Bang (B)         36:59       2      3 Team E  5/ 6/14/15 = 40 *
   4   Gary Waggoner (D)      37:48       4      4 Team B  3/11/13/18 = 45
   5   Norry McAllister (E)   38:44       5      5 Team D  4/ 9/16/17 = 46
   6   Dino Delyani (E)       39:28       6
   7   Tim Souza (C)          39:44       8      20 boxes of Valentine candy were
   8   Heather Rohrer (A)     40:21      10      purchased this year, one  day
   9   Geoff Bradley (D)      41:15       7      after Valentine Day at a 50%
  10   Bob Kemp  (A)          41:19      11      discount.  All 20 runners who were 
  11   Robert  Navarrete (B)  42:15      12      on one of the teams received a box 
  12   Paul  Taylor (C)       43:58      13      with the first place team getting
  13   Ken  Camet (B)         44:56       9      1st choice, the 2nd place team
  14   Todd  Hayes ((E)       47:30      15      getting 2nd choice, etc.
  15   Carol  Bednar (E)      48:37      16
  16   Dave  McIntyre (D)     53:17      14
  17   Neil  Gelblum (D)      54:52      17      *The finishing  place of a team’s                                               
  18   Willie  Liu (B)        56:19      19       3rd runner broke the tie.
  19   Kat  Powell (C)        58:19      18
  20   Don  Packwood (A)      64:52      20      All teams were  estimated to finish
  21   Dave  Norlander        64:54      --      with 42 points.

Due to the threat of rain, we started and finished the race under the overhang and about 50 yards prior to the wide bridge.  This took us out to Fruitvale Ave, where we picked up the same loop course as in past years. Based upon several smart watches, we estimate that we ran 5.55 miles.  We previously ran a rain course in 2000 and 2001 but it was somewhat different than this rain course and about 50 yards shorter than the regular course.


2/2/19 – Farwell – 3.54M

    1  Joseph  Aubuchon   22:08.6
    2  Sheldon  Ah Sing   22:34.7
    3  Gary  Waggoner     22:46.5
    4  Dino  Delyani      23:52.0
    5  Dwayne  Spencer    24:11.1
    6  Geoff  Bradley     24:43.0
    7  Heather  Rohrer    24:48.8
    8  Bob  Kemp          25:40.5
    9  Missy  Sudan       25:51.5
   10  Ken  Camet         25:54.4
   11  Robert  Navarrete  26:01.3
   12  Mike  Krey         26:30.2
   13  John  Huang        27:03.5
   14  Paul  Taylor       27:44.2
   15  Dave  McIntyre     28:58.0
   16  Todd  Hayes        29:59.0
   17  Slim  Pickens      31:12.9
   18  Jim  Bordoni       34:05.5 RW
   19  Willie  Liu        35:04.x
   20  Chris  Blue        35:39.4
   21  Neil  Gelblum      35:53.x
   22  Kat  Powell        36:20.5
   23  Don  Packwood      40:54.6
   24  Dave  Norlander    41:15.4
   25  Alvin  Jackson     55:37.0

Dick Barrett Trophy Winner – Jim Bordoni

Joseph led the way with his 2nd consecutive win this morning.  Chris Blue became the first club 70+ woman runner to finish a Saturday course.  Subsequently, she learned that she will need knee surgery. Hopefully, she will be back reasonably soon to complete the remaining 5 courses.  Jim Bordoni broke his own course power-walking record by 4 minutes.


2/2/19 – 4 x 1.46M WVC Loop Relay

   Pl Team                    1st    2nd    3rd    4th 
   1  Camet/McAllister       10:38  20:13  30:36  40:38
   1  H.Rohrer/Delyani       10:28  20:15  30:32  40:38
   3  Hayes/Ah  Sing         12:07  21:35  33:25  42:36
   4  Pickens/Park           12:11  22:02  33:39  43:19
   5  Gelblum/Bang           14:16  24:56  37:58  47:32
   6  Navarrete/Liu          10:40  24:51  36:31  50:58
Individual Splits
   Runner                    1st     2nd    Total 
   Ah  Sing,Sheldon           9:28    9:11  18:39
   Bang,Scott                10:40    9:34  20:14
   Camet,Ken                 10:38   10:23  21:01
   Delyani,Dino               9:47   10:06  19:53
   Gelblum,Neil              14:16   13:02  27:18
   Hayes,Todd                12:07   11:50  23:57
   Liu,Willie                14:11   14:27  28:38
   McAllister,Norry           9:35   10:02  19:37
   Navarrete,Robert          10:40   11:40  22:20
   Park,Kristina              9:51    9:40  19:31
   Pickens,Slim              12:11   11:37  23:48
   Rohrer,Heather            10:28   10:17  20:45

Phantom Dick Barrett Trophy Winners – Norry McAllister and Dino Delyani

(Writeup by Donald Trump)
We had very difficult conditions this morning.  The winds may have been as strong as 100 mph.  But, 12 brave souls fought the winds and a deluge of rain and having to leap a puddle near the bridge just past the bathrooms that was estimated to be at least 100 yards long and 5 feet deep.  And, they had to do it twice.  One of the fastest runners that I have ever seen (and a Republican), Dino Delyani, came from a quarter mile or more behind during the last lap to beat a plodding Democrat, Norry McAllister.  However the finish-line judges, selected by the new majority party in the House of Representatives, called it a tie for first because they felt that all, including Norry and Dino, were winners this morning.  Our noble timers and recorders at the finish line, both brilliant Republicans, did a great job at the finish line. Although they did not have the use of watches, they were able to precisely count all of the seconds during the race, and give each runner their correct time.  Thanks Danny Moon and Jim Bordoni.  Also, thanks to Scott Bang for bringing a broom that he used in an attempt to sweep away the enormous puddle at the bridge.  Believe me.  There is not a single alternative truth in this writeup.  Rudy will vouch for me.


1/26/19 – 5K on the Track

    1  Joseph  Aubuchon   18:28.5 *
    2  Sheldon  Ah Sing   18:39.0 *
    3  Gary  Waggoner     19:42.1
    4  Adam  Prince       19:56.2
    5  Dwayne  Spencer    20:13.1
    6  Norry  McAllister  20:13.7
    7  Kristina  Park     20:14.2
    8  Dino  Delyani      20:18.3
    9  Geoff  Bradley     20:27.8 *
   10  Tim  Souza         20:28.5
   11  Heather  Rohrer    21:04.5 *
   12  Aaron  Lee         21:35.4
   13  Brian  Conroy      21:41.4
   14  Rbt  Navarrete     21:48.2
   15  Missy  Sudan       22:07.2
   16  Mike  Krey         22:13.5
   17  Ken  Camet         22:20.5
   18  Paul  Taylor       22:33.1
   19  Hank  Lawson       23:38.9 *
   20  Mark  Goldman      23:54.5
   21  Dave  McIntyre     24:33.1
   22  Todd  Hayes        24:44.6
   23  Scott  Graham      26:03.1
   24  Neil  Gelglum      27:48.5
   25  Willie  Liu        28:49.0 *
   26  Neeraja  Nambula   30:16.4
   27  Kat  Powell        30:50.5
   28  Rich  Hahn         31:12.1
   29  Don  Packwood      33:53.6
   30  Dave  Norlander    33:56.2
   31  Jim  Bordoni       31:01.0 RW
   32  Walt  Van Zant     50:18.7 PU
   
   * Ran a faster track 5K than last year.

Dick Barrett Trophy Winner – Joseph Aubuchon

Weather was not great (cold at mid 40s) but we had a large turnout – 32. Joseph led the way, starting with an 80-second first lap.  Ah Sing hung with Joseph for awhile as they passed the 1600M in 5:50 and 5:53.  Then, Joseph got away from Ah Sing during the 2nd 1600 as Joseph led by 8 seconds with an 11:53.  Both ran very well over the last half mile with Joseph winning by about 60 meters.  Norry and Kristina had a great battle throughout the run with Norry prevailing by about a yard.  Jim Bordoni continued to improve with his power walking with a 31:01 finish.  Thanks to our finish line crew of Danny Moon, Slim Pickens, Des Knuckey, and Jim Bordoni.


1/19/19 – Farwell/H – 4.68M

    1  Scott  Bang        29:49
    2  Sheldon Ah  Sing   30:29
    3  Norry  McAllister  30:50
    4  Joseph  Aubuchon   31:02
    5  Dino  Delyani      31:23
    6  Bob  Plumeau       31:52 PR
    7  Tim  Souza         32:13
    8  Kristina  Park     32:33
    9  Heather  Rohrer    32:57 PR
   10  Bob  Kemp          33:56
   11  Paul  Taylor       34:59
   12  Brian  Conroy      36:30
   13  Missy Sudan        36:40
   14  George  Lo         36:41
   15  Dave  McIntyre     39:47
   16  Scott  Graham      39:48
   17  Chris  Blue        44:59
   18  Neil  Gelblum      45:58
   19  Kat  Powell        46:36
   20  Neeraja  Nambula   47:14 PR
   21  Jim  Bordoni       48:04 RW
   22  Willie  Liu        48:14
   23  Bob  Lord          52:02
   24  Don  Packwood      58:22

Dick Barrett Trophy Winner – Tim Souza

Good weather for running this morning – mid 50s and no wind – and most of us took advantage of the conditions. Scott Bang started fast and finished fast to get an easy win. Heather Rohrer  broke her all-time PR by 31 seconds. Neeraja broke her all-time PR by 36 seconds. Bob Plumeau broke his all-time PR by 16 seconds. Jim Bordoni broke the course race walking record, which he held, by 80 seconds.  He averaged 10:16 per mile.  Time Souza, 4 years into the 55+ category, broke his 55+ PR by 3+ minutes.  Bob Lord became the 3rdclub 80+ runner to finish this course.  It was also the 2nd best 80+ time for the course.  We have several other club 80+ runners who may soon be released from their nursing homes for grand prix racing.  Thanks to Danny Moon and Slim Pickens for helping at the finish line.


1/12/19 – 8 x 0.66M Tennis Court Loop Relay

   Pl  Team                 Start                                                 
    1  Liu/Kemp             3:00    7:35-13:18-17:51-23:46-28:13-34:15-38:33
    2  Jackson/Park         1:45    5:49-12:42-16:41-23:53-27:48-34:56-38:48
    3  Camet/Ah  Sing       4:00    9:11-12:53-17:52-21:51-26:41-30:39-35:06-38:58
    4  Navarrete/Bradley    3:45    8:34-12:53-17:24-21:51-26:19-30:39-35:01-39:13
    5  Goldman/Taylor       -0-     5:16-10:08-15:15-20:00-25:04-29:48-34:52-39:24
    6  Norlander/Krey       -0-     4:42-11:43-16:29-23:26-28:07-35:01-39:37
    7  Waggoner/Delyani     6:00   10:14-14:40-18:49-23:04-27:11-31:30-35:38-39:52
    8  Pickens/Nast         2:30    8:08-13:20-18:33-23:48-28:56-34:17-39:00-44:25

Phantom Dick Barrett Trophy Winner – Willie Liu & Bob Kemp

        Individual Times                                                                         
   Runner               Splits                 Total   Rating     Diff 
   Ah  Sing,Sheldon     3:42-3:59-3:58-3:52  = 15:31   15:00      + 31
   Bradley,Jeff         4:19-4:27-4:20-4:12  = 17:18   17:30      - 12
   Camet,Ken            5:11-4:59-4:50-4:27  = 19:27   20:30*     - 63
   Delyani,Dino         4:26-4:15-4:19-4:14  = 17:14   16:45      + 29
   Goldman,Mark         5:16-5:07-5:04-5:04  = 20:31   21:00      - 29
   Jackson,Alvin             6:53-7:12-7:08  = 21:13   21:00      + 13
   Kemp,Bob             4:35-4:33-4:27-4:18  = 17:53   18:00      -  7
   Krey,Mike            4:42-4:46-4:41-4:36  = 18:45   18:30      + 15
   Liu,Willie                5:43-5:55-6:02  = 17:40   18:30      - 50
   Nast,Liz             5:12-5:15-5:21-5:25  = 21:13   18:30      +163
   Navarrete,Robert     4:49-4:31-4:28-4:22  = 18:10   18:15      -  5
   Norlander,Dave            7:01-6:57-6:54  = 20:52   21:00      -  8
   Park,Kristina        4:04-3:59-3:55-3:52  = 15:50   16:45      - 55
   Pickens,Slim         5:38-5:13-5:08-4:43  = 20:42   18:30      +132
   Taylor,Paul          4:52-4:45-4:44-4:32  = 18:53   18:30      + 23
   Waggoner,Gary        4:14-4:09-4:07-4:08  = 16:38   16:45      -  7

Willie Liu put his team into the lead on the 7th leg and Bob Kemp ran his fastest leg on his last run – 4:18 – to hold off Kristina for the win.  Ah Sing had the best average at 3:52 and Kristina led the ladies with a 3:57 average.  Slim Pickens and Liz Nast were given a terrible rating, which resulted in them finishing last.  All teams were rated to finish in 39:30. Thanks to the finish-line crew of Jim Bordoni, Rich Hahn, and Danny Moon.


1/5/19 – Dou/Sar/Frtvle – 2.75M

    1  Scott  Bang             17:01
    2  Joseph  Aubuchon        17:12
    3  Norry  McAllister       17:39
    4  Dino  Delyani           18:18
    5  Kristina  Park          18:35
    6  Geoff  Bradley          19:13
    7  Heather  Rohrer         19:15
    8  Brian  Conroy           19:44
    9  Robert  Navarrete       19:51
   10  Paul  Taylor            20:03
   11  Missy  Sudan            20:08
   12  Bob  Kemp               20:21
   13  George  Lo              21:46
   14  Jim  Bordoni            26:50  RW
   15  Kat  Powell             26:59
   16  Neeraja  Nambula        27:10
   16  Aaron  Lee              27:10
   18  Chris  Blue             27:28
   19  Ken  Camet              27:29
   20  Rich  Hahn              27:49
   21  Neil  Gelblum           28:10
   22  Willie  Liu             28:20
   23  Dave  Norlander         32:10
   24  Don  Packwood           33:16
   25  Walt  Van Zant          43:00 PW

Phantom Dick Barrett Trophy Winner – Scott Bang

This was not a day for fair-weather runners (rain).  But, 25 did show up. Scott won by about 50 yards and Kristina led the ladies.  Jim Bordoni broke Don Packwood’s good walking record for this course by 3+ minutes and Norry came within 9 seconds of his 60+ PR.  Thanks to Danny Moon, Jim Bordoni, and Rich Hahn for their help at the finish line.


1996 Workouts 2001 Workouts 2006 Workouts 2011 Workouts 2016 Workouts
1997 Workouts 2002 Workouts 2007 Workouts 2012 Workouts 2017 Workouts
1998 Workouts 2003 Workouts 2008 Workouts 2013 Workouts 2018 Workouts
1999 Workouts 2004 Workouts 2009 Workouts 2014 Workouts  
2000 Workouts 2005 Workouts 2010 Workouts 2015 Workouts